دوستان و همراهان عزیز؛

به یاری خدا خوشبختانه مراحل تست نمونه‌ی اولیه‌ی برد توسعه FPGA “پازج-1” با موفقیت کامل به اتمام رسید و امروز نسخه‌ی نهایی آن جهت چاپ رهسپار دیار چین شد! تا بازگشت ایشان اجازه دهید تا فرصت را غنیمت شمرده و اندکی در مورد بهبودهایی که در نسخه‌ی نهایی اعمال شده است صحبت کنیم.

1- حذف کانکتور تغذیه‌ی خارجی: از آنجایی که جریان 500 میلی آمپری تامین شده توسط پورت Micro-USB در اکثر موارد پاسخگوی تغذیه‌ی مورد نیاز برد ما بود، نیازی به وجود کانکتور تغذیه‌ی خارجی روی برد احساس نمی‌شد. همچنین با حذف کانکتور فضا برای چینش بهتر قطعات روی برد فراهم می‌شد. لذا در نسخه‌ی نهایی برد خبری از کانکتور تغذیه نیست ولی با این حال امکان استفاده از تغذیه‌ی خارجی توسط یک پین-هدر کوچک در نظر گرفته شده است.

2- جایگزینی کانکتور Micro-USB با نوع DIP: کانکتور Micro-USB استفاده شده در نمونه‌ی اولیه از نوع SMD بود که به نظر می‌رسید از استحکام کافی برخوردار نبوده و در صورتی که کاربر از قدرت بدنی بالایی برخوردار بوده و قصد ملاطفت با برد را هم نداشته باشد ممکن است بتواند با موفقیت این کانکتور را از جا کنده و برد را به طور کامل بلا استفاده نماید (مورد داشتیم که همه‌ی این شرایط را داشته و موفق به انجامش شده!، حالا من فعلا اسم نمیارم ولی اسامی این مفسدین توی جیب من هست برای روز مبادا!). لذا در نسخه‌ی نهایی از کانکتور نوع DIP استفاده شده است که از استحکام بالایی برخوردار بوده و قابلیت دوام بیشتری در برابر خشونت‌ دارد.

3- تغییر لبه‌های برد از حالت 90 درجه به حالت گرد: نیازی به توضیح نیست که این امر فقط جهت خوشگل‌سازی پازج انجام پذیرفته است!

4- جایگزینی کلیدهای فشاری با نوع مربعی: همانند مورد قبلی، تنها در راستای خوشگل‌سازی و البته خوش دستی بیشتر برد.

5- تغییرات جزئی در لای-اوت قسمت پاور جهت دفع حرارت بهتر برد.

برای دوستانی که مایل هستند هر چه زودتر با شکل و شمایل پازج-1 آشنا شوند، فایل PDF سه بعدی این برد را آماده کرده ایم که از پیوند زیر قابل دریافت است:

طرح 3 بعدی برد پازج-یک

(توجه: برای مشاهده‌ی محتوای این فایل تنها بایستی از نسخه های جدید نرم افزار Adobe acrobat reader استفاده نمایید. با نرم افزارهای دیگر مانند FoxIt نمیتوانید چیزی را مشاهده نمایید.)

در پایان از تمامی دوستان عزیز تقاضامندم چنانچه انتقاد، پیشنهاد، گله، شکایت، بحث و یا هر گونه نظر دیگری دارند در قسمت کامنتهای ذیل همین پست مرقوم بفرمایند تا در اسرع وقت مسئولین مربوطه خدمتتان رسیدگی کنند! ????

منتظر خبرهای جدید باشید…