هوالعلیم…

با سلام خدمت همه‌ی دوستان عزیز،

خرسندم به اطلاع برسانم که نمونه‌ی اولیه‌ی برد Posedge One (پازج یک) آماده شده و در حال طی کردن مراحل تست جهت تولید نهایی است. خوشبختانه تا این مرحله همه چیز خوب پیش رفته و امیداور هستیم بتوانیم هر چه زودتر نمونه‌ی نهایی برد را جهت عرضه‌ در فروشگاه سایت آماده کنیم. در این فاصله قصد دارم تا اندکی در مورد “پازج یک” با شما صحبت کنم.

یکم: پازج! شیب؟! بام؟! ...

پازج (فینگلیش کلمه‌ی “posedge” در زبان وریلاگ به معنای “لبه‌ی صعودی پالس”) یک پلتفرم آموزش FPGA می‌باشد که قرار است به علاقمندان طراحی سخت‌افزار کمک کند تا با صرف هزینه‌ای اندک جهشی صعودی در مسیر فراگیری FPGA را تجربه کنند.

دوم: فلسفه‌ی تولد

علیرغم اینکه سال‌ها است مبحث “زبان‌های توصیف سخت‌افزار (HDL)” در بسیاری از دانشگاه‌های سطح کشور تدریس می شود، اما با این حال سطح دانش عملی در این زمینه احتمالا اندکی ناامیدکننده‌تر از آن چیزی است که انتظارش را دارید! البته شاید عمده‌ترین دلیل این موضوع، نوپا بودن مبحث آموزش FPGA در دانشگاههای کشور باشد (چه اینکه حتی هنوز هم این مبحث در سرفصل آموزشی برخی دانشگاه‌ها جایگاهی ندارد).دلیل دیگر میتواند این باشد که در حال حاضر در کشور ما، FPGA (برخلاف میکروکنترلر) هنوز جایگاه واقعی در صنعت پیدا نکرده است و لذا کمتر کسی احساس نیاز به یادگیری این مبحث نشان می‌دهد. متاسفانه مشتریان فعلی این موجودات قدرتمند در کشور ما، تنها محدود به صنایع دولتی خاص و اندک پروژه‌های دانشجویی است که از مرحله‌ی شبیه‌سازی فراتر می‌رود!

به نظر میرسد دو عامل اصلی موجب شده تا افراد کمتر به سراغ کار عملی با FPGA بروند:

1- پراکندگی منابع آموزش عملی: هرچند کم نیست تعداد کتاب‌هایی با عناوین مختلف پیرامون موضوعاتی همچون FPGA و Verilog و VHDL و طراحی دیجیتال و … نوشته شده و بسیاری از آن‌ها حتی به زبان فارسی هم موجود هستند، اما همین تنوع باعث سردرگمی افراد تازه‌کار شده و باعث میشود وقت زیادی را صرف خواندن مطالب پراکنده‌ای بنمایند که در ادامه احتمالا باعث دلزدگی و نهایتا رها کردن کل قضیه شود.

2- هزینه‌بر بودن آموزش عملی: یک آمارگیری چند دقیقه‌ای از برد‌های آموزشی FPGA موجود در بازار و قیمت‌ آنها احتمالا کافی است تا بسیاری از افراد (از جمله شخص نگارنده) را متقاعد کند که تا اطلاع ثانوی در مرحله‌ی شبیه‌سازی متوقف بمانند! نکته‌ی غم انگیزتر برای دوستداران FPGA های Xilinx این است که اگر کامپیوترشان پورت موازی نداشته باشد تقریبا به همین اندازه هم باید خرج خرید پروگرامر usb کنند (آنهم از نوع چینی!).

جستجو به دنبال راهی جهت حل مشکلات بالا ما را به “پازج” رساند. بردی با قیمت مناسب و دانشجویی، دارای پروگرامر USB روی‌ برد، قابلیت اتصال به دسته‌ی وسیعی از ابزارهای جانبی (peripherals) و البته پشتیبانی فنی خوب… پازج قرار نیست تنها یک برد آموزشی باشد، بلکه هدف نهایی ما رساندن پازج به سطح یک “جامعه” (community) شامل سخت‌افزار، آموزش‌های قدم به قدم، انجمن پشتیبانی و مجموعه‌ای از مثال‌های عملی است که با همکاری تیم پشتیبانی پازج و سایر کاربران فراهم شده و در اختیار عموم قرار میگیرد.

سوم: پازج در چه حال است؟

در حال حاضر نمونه‌ی اولیه (prototype) برد posedge-one تولید شده و تست‌های اولیه را نیز با موفقیت طی کرده است (تصویر زیر).

posedge-FPGA-Board-4

هم اکنون تیم طراحی پازج در حال فراهم‌سازی مقدمات جهت تولید نمونه‌ی نهایی است. امیدواریم ظرف یک ماه آینده اولین سری posedge-one آماده‌ی عرضه به کاربران عزیز باشد. در این فاصله سعی می‌کنیم تا از طریق همین سایت، کاربران را در جریان آخرین اخبار مربوط به این محصول قرار دهیم. شما کاربران عزیز میتوانید از طریق قسمت نظرات ذیل پست‌های سایت انتقادات، پیشنهادات و نقطه‌نظرات گران‌بهای خود را با ما در میان گذاشته و به بهتر شدن پازج کمک کنید.

امیداورم همیشه در نقطه‌ی جهش صعودی به سوی موفقیت باشید و به قول دوستی alwyas@posedge باشید!